Pracownia RTG, wykonywanie zdjęć rentgenowskich

GODZINY OTWARCIA PRACOWNI RTG W PRZEŹMIEROWIE (obowiązują od 1.10.2022 do odwołania):

PONIEDZIAŁEK:     14:00 - 16:00

WTOREK:               11:00 - 14:00

ŚRODA:                   8:00 - 19:00

CZWARTEK:            11:00 - 16:00

PIĄTEK:                  NIECZYNNE

Wykonujemy zdjęcia bez wcześniejszych zapisów, na podstawie skierowania.

Do badania RTG w Poznaniu i Luboniu wykorzystujemy nowoczesny aparat rentgenowski, który wykonuje precyzyjne zdjęcia wysokiej jakości. Dbamy o najwyższy komfort i bezpieczeństwo pacjentów, dlatego pracownie RTG w Poznaniu i Luboniu zostały wyposażone w innowacyjny sprzęt - nasze aparaty wykonują doskonałe zdjęcia RTG przy możliwie najmniejszej dawce promieniowania rentgenowskiego.

Badanie RTG - co to jest i na czym polega?

Prześwietlenie (popularnie nazywane rentgenem) to badanie diagnostyczne, które polega na naświetlaniu wybranej części ciała wiązką promieni rentgenowskich. W rezultacie otrzymujemy obraz, który pozwala wykryć ewentualne nieprawidłowości w budowie badanego narządu.

Prześwietlenie to szybkie, proste i bezbolesne badanie lekarskie, dlatego jest chętnie wykorzystywane w diagnozowaniu szeregu schorzeń. Najczęściej za pomocą RTG badamy:

  • układ kostny - rozpoznanie złamań i zwichnięć, a także chorób zwyrodnieniowych,
  • klatkę piersiową - rozpoznanie gruźlicy, zapalenia płuc i zmian nowotworowych,
  • jamę brzuszną - rozpoznanie wrzodów i guzów układu pokarmowego.

Badanie RTG w Centrum medycznym Med-Lux

Badanie rentgenowskie, które wykonują nasze pracownie RTG w Poznaniu i Luboniu jest bezbolesne, bezinwazyjne i trwa zaledwie kilka minut. Do wykonania zdjęcia RTG niezbędne jest skierowanie od lekarza, prywatnego lub w ramach NFZ. Nasza opieka medyczna obejmuje badania odpłatne, jak i darmowe (jeżeli lekarz kierujący współpracuje z naszą przychodnią).


Pracownie RTG są czynne codziennie w dni robocze w godzinach zgodnych z harmonogramem pracy Pracowni ( informacje o godzinach pracy w zakładce KONTAKT) w Poznaniu i Luboniu. Badanie można wykonać bez wcześniejszego zapisywania się na wizytę, jedyne o czym należy pamiętać to skierowanie od lekarza. Prześwietlenia wykonujemy na rentgenie, który umożliwia diagnostykę:

  • płuc,
  • kości,
  • zatok,
  • stawów.

Wyniki w postaci płyty i opisu zdjęcia można odebrać osobiście już po kilku dniach.

Czego nie realizujemy?

W przychodniach lekarskich Med-Lux wykonujemy diagnostykę radiologiczną w zakresie zdjęć rentgenowskich płuc, jamy brzusznej, układu kostnego i stawów.

Nasze pracownie RTG są wyposażone w rentgen cyfrowy kostny (Przeźmierowo) lub analogowy (Luboń), dlatego nie wykonujemy scyntygrafii (potrzebne są izotopy promieniotwórcze). Ponadto w naszych przychodniach lekarskich nie zrobisz zdjęć RTG zębów:

  • punktowych,
  • cefalometrycznych,
  • pantomograficznych (tzw. panoramy).

Nie wykonujemy również badań radiologicznych piersi, czyli mammografii.

W jakich przypadkach nie wykonujemy zdjęć rentgenowskich?

Głównym przeciwwskazaniem do RTG jest ciąża - promienie rentgenowskie mogą wywołać wiele działań niepożądanych, w tym poronienie. Dlatego badania lekarskie RTG muszą być ograniczone w czasie ciąży do absolutnego minimum - zagrożenia życia i zdrowia matki. Jeśli ciężarna jest zobligowana do badania RTG, musi powiadomić o ciąży nasz personel medyczny.

Pamiętajmy również, by nie wykonywać zdjęć RTG zbyt często. Nawet minimalne dawki promieniowania mogą pozostawić ślad w organizmie, dlatego starajmy się nie wykonywać badań radiologicznych częściej niż co 2 lata.

Formularz Kontaktowy

Administratorem Pana/ Pani danych osobowych będzie Med-Lux sp. z o.o., której siedziba mieści się przy ul. Rynkowej 63, 62-081 w Przeźmierowie. Ma Pan/ Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich poprawiania. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego